Różnica między profilem zaufanym, a podpisem elektronicznym?

Wniosek, który składany jest do Urzędu Skarbowego czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przez Internet musi obligatoryjnie być opatrzony kwalifikowanym podpisem. Zarówno podpis elektroniczny, jak i ePUAP to formy potwierdzania tożsamości wnioskodawcy, składającego dokumenty. Mimo to istnieje kilka znaczących różnic między tymi dwoma rozwiązaniami.

W kwestii zastosowania profil zaufany to możliwość dostępna dla wszystkich obywateli za darmo. Używa się go głównie w załatwianiu spraw urzędowych online na specjalnie do tego stworzonych platformach, ważny jest przez 3 lata i nie posiada on takiej mocy prawnej jak e-podpis, natomiast kwalifikowany podpis ma szersze pole manewru – opatrzyć nim można również niektóre dokumenty komputerowe czy e-maile, a osoba używać go może od 1 – 2 lat – po tym czasie przedsiębiorca musi odpłatnie przedłużyć ważność. Mimo jednak większych możliwości przed stworzeniem tej formy weryfikacji nabywca musi zakupić specjalne urządzenie, dzięki któremu może weryfikować e-deklaracje.

Mimo jednak różnic obydwu form warto posiadać podpis online, dzięki któremu osoba fizyczna po pierwsze oszczędza czas, nie musi osobiście stawić się w urzędzie, a dodatkowo dokumenty składać może przez 24 godziny na dobę, a nie jak w przypadku tradycyjnego sposobu jedynie w godzinach pracy urzędów.

Dlaczego kwalifikowany podpis elektroniczny jest lepszym rozwiązaniem?

  • szersze pole zastosowań w porównaniu do profilu zaufanego
  • certyfikat zwiększający bezpieczeństwo
  • brak ryzyka podrobienia e-podpisu z certyfikatem
  • możliwość weryfikacji wszelkich zmian na dokumentach przy zastosowaniu e-podpisu