Kwalifikowany podpis elektroniczny ? cyfrowe odzwierciedlenie podpisu własnoręcznego. Co ważne ? nie jest to zeskanowanie podpisu i wklejenie go w treść dokumentu.
Ściśle rzecz ujmując ? jest to określony ciąg liczb, a także znaków, które zostały przypisane danej osobie. Możliwość wystawiania podpisów mają jedynie ściśle określone podmioty, a więc tzw. dostawcy usług zaufania. To właśnie za pomocą odpowiedniego oprogramowania, tym szyfrem podpisywane są dokumenty elektroniczne. W świetle prawa opatrzenie dokumentu podpisem elektronicznym jest całkowicie równoznaczne ze złożeniem podpisu własnoręcznego.
Potwierdzeniem powyższych słów jest art. 78(1) Kodeksu Cywilnego, który zrównuje podpis kwalifikowany z podpisem własnoręcznym. Zostało to również uregulowane w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego 910/2014, rozporządzeniem eIDAS.
Jak nietrudno się domyślić ? korzystanie z podpisu elektronicznego znacznie ułatwia prowadzenie dokumentacji. Wiąże się to z tym, iż e-podpis daje możliwość uniknięcie drukowania dokumentów, kosztów wysyłki, a także archiwizacji. Daje to również możliwość zarządzania dokumentacją do sfery cyfrowej, co zarówno zwiększa szybkość jej przetwarzania, jak i zwiększa bezpieczeństwo.
Każdy przedsiębiorca może zauważyć, iż na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań, które ułatwiają prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Jednym z takich rozwiązań jest właśnie korzystanie z podpisu kwalifikowanego.
W razie pytań, zapraszamy do kontaktu!