Podpis elektroniczny to narzędzie, które umożliwia przedsiębiorcy identyfikację tożsamości podmiotów przesyłających dokumenty drogą elektroniczną. Dokumenty, które opatrzone są e-podpisem posiadają taką samą moc prawną, jakby były napisane własnoręcznie.
Gdzie wykorzystuje się podpis elektroniczny?
– e-deklaracje ZUS i podatkowe,
– podpisywanie umów i faktur elektronicznych,
– składanie ofert na przetargach i dokumentów do urzędów np. Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej czy do Krajowego Rejestru Sądowego.
Składanie formularzy elektronicznie do urzędów zyskuje na popularności wśród przedsiębiorców, ponieważ jest to przede wszystkim oszczędność czasu i wygoda. Właściciel firmy może bez wychodzenia z domu wypełnić i od razu przesłać dokumentację bez obowiązku stawiania się osobiście w urzędzie.
Obecnie w Polsce funkcjonują dwa typy podpisu elektronicznego – zwykły i bezpieczny. Różnica między tymi sposobami potwierdzenia tożsamości zależna jest jedynie od posiadania kwalifikowanego certyfikatu.
Dodatkowo, dla wielu osób zameldowanych w innym regionie Polski niż ten, w który mieszkają i pracują kontakt z urzędem za pośrednictwem Internetu jest dużą zaletą i optymalizacją kosztów – ponieważ nawet najdrobniejsza sprawa wymagała dotychczas kosztownych dojazdów.