Cena podpisu elektronicznego ? zyski i straty firmy

Z naszych obserwacji wynika, iż wzrost zainteresowania e-podpisem jest ściśle związany z tym, iż coraz więcej osób jest świadome korzyści, które się z nim wiążą, gdyż cyfryzacja procesów biznesowych stale rośnie. Jednymi z powodów, które wg badań przekonują przedsiębiorców do założenia e-podpisu jest wygoda, bezpieczeństwo, oszczędność czasu oraz bardzo istotna ekologia.

Koszt wyrobienia podpisu elektronicznego jest ściśle związany z tym, w jakich celach zostanie wykorzystany, gdyż każda sytuacja może wymagać innego rodzaju e-podpisu. Rozwiązania, które są dostępne na rynku należy bardzo precyzyjnie dopasować do przepisów prawa, wymaganego standardu bezpieczeństwa dokumentów, kwalifikacji posiadanych przez pracowników/kontrahentów/klientów, jak również procesów sądowych. Wszystko to tylko po to, aby maksymalnie zoptymalizować wykorzystanie e-podpisu.

Na rynku dostępne są:
– zwykły podpis elektroniczny zwany również kwalifikowanym podpisem elektronicznym,
– e-podpis jednorazowy, bądź taki, który służył będzie do podpisania kilku dokumentów w miesiącu,
– e-podpis, który wymaga odpowiedniego czytnika, karty kryptograficznej oraz oprogramowania.

Każdy przedsiębiorca powinien mieć na uwadze fakt, iż to nie koszt wyrobienia e-podpisu powinien stanowić najważniejsze kryterium do podjęcia decyzji. Z kolei dopasowanie e-podpisu do potrzeb przedsiębiorstwa już tak. Jak się okazuje, odpowiedni dobór tego narzędzia, może mieć znaczny wpływ na to, że oszczędności będą znacznie większe.

Z praktycznego punktu widzenia opatrywanie dokumentów zwykłym e-podpisem wiążę się z koniecznością umiejętności obsługiwania poczty elektronicznej oraz wykonania kilku kliknięć. Zatem w bardzo szybkim czasie koszty się zwrócą.

 

Przeczytaj również: Krajowy Węzeł Tożsamości