Podpis elektroniczny występuje w kilku formach, bezpieczny podpis opatrzony kwalifikowanym certyfikatem stanowi tę najbardziej zindywidualizowaną, gdyż umożliwia jednoznaczne potwierdzanie tożsamości użytkownika w różnych systemach informatycznych.
Bezpieczny podpis elektroniczny stanowi alternatywę dla odręcznego podpisu i w założeniu ułatwia zarówno obrót handlowy i cywilno-prawny, jak i kontakt z organami administracji publicznej. Porównując z tradycyjnym odpowiednikiem, nie sposób nie zauważyć szeregu udogodnień płynących z korzystania z e-podpisu, choć nowoczesność i innowacyjność tego sposobu autoryzacji dokumentów wiąże się również z właściwymi sobie komplikacjami.
Bardzo ważnym aspektem jest fakt, że bezpieczny podpis elektroniczny o wiele trudniej jest sfałszować. Pozwala on również na bardziej przejrzyste uporządkowanie zmian wprowadzonych w podpisanych dokumentach.
Kwestią wartą uwagi jest koszt korzystania z bezpiecznego podpisu elektronicznego. Chcąc autoryzować dokumenty za pomocą tego narzędzia, na wstępie należy zaopatrzyć się w zestaw z odpowiednim urządzeniem. Korzystne jest też okresowe opłacanie abonamentu w kolejnych latach korzystania. Koszt e-podpisu może jednak okazać się tańszą opcją niż tradycyjny podpis, ponieważ pozwala on ograniczyć koszt wydruku, czy dostarczenia dokumentów w tradycyjnej formie papierowej.
Za wadę tego rozwiązania można uznać konieczność stosowania odpowiedniego sprzętu i infrastruktury informatycznej, co w połączeniu z przyzwyczajeniem do tradycyjnej formy podpisu może stanowić pewne utrudnienie.