Rodzaje e-podpisów

Podpis elektroniczny ułatwia załatwianie spraw urzędowych, biznesowych oraz sądowych. Poprzez zastosowanie odpowiednich środków technicznych, organizacyjnych oraz prawnych ma taką samą moc prawną jak ten złożony własnoręcznie.

Jakie wyróżniamy podpisy elektroniczne?
1. Podpis elektroniczny ? deklaracja tożsamości autora, złożona w postaci elektronicznego pod dokumentem (np. imię i nazwisko)
2. Zaawansowany podpis elektroniczny – podpis, który dzięki zastosowaniu odpowiednich środków technicznych jest jednoznacznie związany z dokumentem oraz autorem i trudny do sfałszowania.
3. Kwalifikowany podpis elektroniczny ? forma, która spełnia szczególne wymagania techniczne i organizacyjne, posiada certyfikat kwalifikowany

Warto zaznaczyć, że dokument opatrzony podpisem elektronicznym może być, przy spełnieniu dodatkowych przesłanek, równoważny pod względem skutków prawnych dokumentowi opatrzonemu podpisem własnoręcznym.

Bezpieczny e-podpis charakteryzuje się tym, że:
– jest przyporządkowany wyłącznie do osoby składającej ten podpis,
– jest sporządzany za pomocą podlegających wyłącznej kontroli osoby składającej podpis elektroniczny bezpiecznych urządzeń służących do składania podpisu elektronicznego i danych służących do składania podpisu elektronicznego,
– jest powiązany z danymi, do których został dołączony, w taki sposób, że jakakolwiek późniejsza zmiana tych danych jest rozpoznawalna.

 

Zalety podpisu kwalifikowanego – przeczytaj nasz wpis!